WARSOUL: Electro-Acoustic Beat Sessions feat. Coultrain (Plug Research, Los Angeles)

Amerykański wokalista Coultrain odwiedził Polskę po raz pierwszy w 2011 roku, kiedy to wraz z producentem i raperem Black Spade'm wystąpili w duecie jako HAWTHORNE HEADHUNTERS w ramach Warsoul w Powiększeniu. Tym razem weźmie udział w premierowym projekcie z polskimi muzykami, tworzącymi kolektyw Electro-Acoustic Beat Sessions, czyli poszerzony skład wrocławskiej sensacji nowo-bitowej Night Marks Electric Trio. Spisek Jednego (dj/beatmaker), Marek Pędziwiatr (piano/voc) i Adam Kabaciński (bass) postanowili dokooptować jeszcze więcej osobowości muzycznych (Wojtek Monteur-gitara i Marcin Rak-bębny), aby w sercu Wrocławia (Puzzle 16.01) oraz w kultowym miejscu w Warszawie (Cafe Kulturalna 17.01) rozkręcić niesamowite jam-session, które szybko zyskało rangę wielkiego wydarzenia i stało się fenomenem na skalę krajową.

EABS to swego rodzaju movement. Idea. To również hołd dla Ahmada Jamala, Gila Scotta Herona, J Dilli, Pete Rocka oraz wielu innych. Zrzesza większą ilość improwizujących muzyków, których nikt nigdy nie jest w stanie przewidzieć. Do grania spontanicznie dołączali renomowani muzycy, którzy z instrumentami zasiadali na widowni wracając ze swoich koncertów. Tak było m.in. z Dave’m Liebmanem (grającym z Elvinem Jonesem czy Milesem Davisem). Do wspólnego jamowania zapraszani są też zasłużeni raperzy i wokaliści z Polskiej i światowej sceny. Na EABS do tej pory pojawili się Natalia Lubrano, Paulina Przybysz, Abradab, Venio, Te-Tris, Jesse Boykins III, Tawiah, Jeru The Damaja, oraz Raashan Ahmad. Z tym ostatnim wiąże się już szersza kolaboracja. EABS stało się koncertowym składem Raashana Ahmada i tym samym muzycy odwiedzili wspólnie wiele polskich miast a także Berlin, Hamburg i Ałamaty w odległym Kazachstanie. W listopadzie 2013 odbyli też mini trasę po Francji.

Za sprawą Warsoul już w styczniu 2014 muzycy EABS zmierzą się z jeszcze jedną osobowością światowego soul'u. Pochodzący z St.Louis Coultrain śpiewu uczył się w kościele, a także od swojej matki która była solistką w miejscowym chórze. Jego ojciec był pastorem - to od niego Coultrain nauczył się jak tworzyć piosenki i opowiadać historie. W 2007 roku Coultrain zadebiutował fenomenalną płytą Adventures Of Seymour Liberty, zaś trzy lata później ugruntował swoją pozycję na soulowej scenie mixtape'm "God Must Be A Boogie Man". W międzyczasie pojawił się jeszcze gościnnie jako jeden z dwóch głównych wokalistów na albumie "Abundance" grupy Platinum Pied Pipers pod wodzą znanych producentów Wajeeda i Saadiqa, a później nawiązał współpracę z kalifornijską ekipą Hawthorne Headhunters, która po wydaniu ep'ki dla HVW8, podpisała kontrakt z renomowaną wytwórnią z Los Angeles, Plug Research (z którą związani są tacy artyści jak Bilal, Exile, Quadron i Shafiq Husayn) .

W 2012 roku ukazał się ich pierwszy album "Myriad Of Now", a w marcu 2013 ten sam label wydał nowy krążek Coultrain'a "Jungle Mumbo Jumbo". Artysta udowodnił na nim po raz kolejny, że jest jednym z najoryginalniejszych głosów swojego pokolenia. Teraz do swojego bio będzie mógł dopisać jeszcze współpracę ze śmietanką młodych instrumentalistów z Polski. Nie zdziwimy się wcale, jeśli na wspólnych koncertach w Polsce się nie skończy.