J Dilla Tribute - Warsoul x Na Stare Milion x RHW

Jedną z unikalnych cech kultury jest kapitał dziedzictwa, które jest wspólne dla wszystkich jej uczestników i chcących robić do niej odwołania. Kultura ma również to do siebie, że ewoluuje w różnych kierunkach w zależności od potrzeb i pomysłów na jej realizowanie. Są takie punkty w kulturze – miejsca, wydarzenia i postacie, które jak węzły komunikacyjne czy punkty orientacyjne – stanowią źródło odniesień dla wszystkich niezależnie od obranej drogi. Zawężając rozważania do kultury i muzyki miejskiej, jedną z postaci, do której odnoszą się w swojej działalności twórcy najróżniejszych nurtów i gatunków, jest zmarły przed sześciu laty, pochodzący z jednego z najważniejszych dla rozwoju afroamerykańskiej kultury miast – Detroit - J Dilla.

James Yancey znany szerzej jako Jay Dee/J Dilla, to amerykański producent i multiinstrumentalista oraz okazjonalny raper, którego wizjonerska twórczość wprowadziła osobny standard w tworzeniu hip-hopowych kompozycji. Charakterystyczne ciepłe brzmienie, przesycone ewidentnymi wpływami historii rodzinnego miasta, w którym przez lata triumfy święcił fenomen przemysłu fonograficznego - Motown Records - i tacy artyści jak Diana Ross, Jacksons 5 czy Stevie Wonder (by wymienić najbardziej oczywistych), oraz unikalny sposób programowania automatów perkusyjnych, sprawiły, że bity Dilli rozpoznać można na przysłowiowy kilometr.

Świadectwem niebywałego talentu Jamesa była obszerna współpraca z praktycznie wszystkimi najważniejszymi przedstawicielami tzw. świadomego rapu w Stanach Zjednoczonych. Od A Tribe Called Quest, De La Soul, Commona, Busta Rhymesa, Taliba Kweli, The Pharcyde po Erykę Badu i The Roots, wymieniając tylko najbardziej znanych. Osobną i równie spektakularną kartę, stanowią dokonania Jay Dee z macierzystym składem, założonym w głębokich latach 90tych z kolegami z podwórka – T3 i Baatinem – Slum Village. Bezkompromisowe i zadziorne, ale rzucane często jakby od niechcenia rymy, w połączeniu z najlepszymi kiwkami na rynku, zrobiły sporo zamieszania w grze pod koniec XX wieku i zdefiniowały brzmienie Motor City / Detroit po dziś dzień. Wydany w 2003 roku w kooperacji z Madlibem album o samozwańczym tytule „Champion Sound”, dla wielu fanów niezależnego rapu był spełnieniem snów. Dwóch ówczesnych tytanów produkcji o bardzo charakterystycznych stylach, połączyło siły by stworzyć niepodrabialną fuzję. Udało się, numery z Frank’n’Dank i Talibem to już klasyczne, brudne bangery. J Dilla to w końcu także artysta solowy. Statement’owy album „Welcome 2 Detroit” z 2001, czy najszerzej chyba znany „Donuts”, wydany w 2006, to pozycje kultowe. Wspomniane charakterystyczne „Pączki”, ujrzały światło dzienne w dniu 32 urodzin producenta i niestety na trzy dni przed jego śmiercią spowodowaną straszną i wyniszczającą chorobą. J Dilla odszedł 10 lutego 2006 roku pozostawiając po sobie wyjątkowy dorobek artystyczny. Jego dokonania na stałe wpisały się w karty historii muzyki i pozostają niezmiennie inspiracją dla twórców na całym świecie, także w Polsce.

Przedwczesne odejście Jay Dee zaowocowało spontaniczną globalną inicjatywą znaną pod nazwą J Dilla Movement, a hasło „J Dilla Changed My Life” powtarzane było przez wielu fanów. Wreszcie każdego roku, w dzień śmierci artysty na całym świecie odbywają się imprezy ku jego pamięci – J Dilla Tribute. W Polsce inicjatywę tę zapoczątkował DJ Daniel Drumz, kultywując ją rokrocznie w Krakowie, a w 2012 odbędzie się ona po raz pierwszy również w Warszawie.

Wspomniane we wstępie różne drogi i pomysły na udział w kulturze, połączyły przy okazji J Dilla Tribute trzy stołeczne kolektywy – Warsoul, Na Stare Milion i Rap History Warsaw. 10 lutego 2012 roku, wspólny hołd dla twórczości Dilli oddadzą na jednej scenie: Maceo Wyro (Warsoul), J-son (Na Stare Milion), Dizky (znany z projektów Dizkret/Praktik, The Headnods, Club Collab) oraz Steez i Anusz (RHW). Oprócz kultowych produkcji Jay Dee, spodziewać należy się rzadkich nagrań z dorobku artysty, twórczości inspirowanej jego wpływami, oraz niespodzianek spod znaku "conscious rap".

J Dilla Tribute Warsaw:

Maceo Wyro (Warsoul)
J-son (NSM) & Dizky (Club Collab)
Steez & Anusz (RHW)
+
Jarek Kulik

10.02.2012
Urban Garden, ul. Przeskok 2
Start: 22:00
Wstęp: 10pln

Zapraszamy